Masáž klasická

Nejznámější druh masáže. Využívá se především jako masáž léčebná a na doléčení. Je velmi vhodná u bolestivých stavů, kde napomáhá uvolnění bolestivých spazmat a bloků vzniklých v důsledku různých úrazů a přetěžování organismu.

Masáž regenerační

Slouží na obnovu unavených a ochablých svalů, odstraňuje únavu a bolestivost po námaze a vyčerpání.

Masáž relaxační

Uklidňující a odpočinková masáž. Provádí se velice pomalými a jemnými tahy. U zdravých osob slouží zejména k osvěžení a odstranění únavy a k uklidnění.

Medová detoxikační masáž + zábal

Medová masáž je velmi stará detoxikační technika tradičního lidového léčitelství. Díky výživným látkám obsaženým v medu a technice masážních pohybů dochází k vyplavování toxinů - škodlivých látek, které se za dlouhou dobu nahromadily v těle klienta a trvale oslabují jeho imunitu, aktivují se procesy látkové výměny a posiluje životní energie.

Masáž uvolňuje toxiny z kloubů, svalů a tkání, zlepšuje vylučování odpadů z těla, zvyšuje schopnost přijímat živiny, uvolňuje energetické blokády, uvolňuje bolest svalů a kloubů, posiluje nervový systém, ulehčuje relaxaci a regeneraci, odstraňuje bolesti páteře a hlavy, působí podpůrně na vnitřní orgány, urychluje metabolismus, zvyšuje imunitu a flexibilitu těla ...

Medová masáž se doporučuje: při potížích krevního oběhu (s výjimkou alergie na včelí produkty), při revmatických obtížích, žaludečních a střevních poruchách, plísňovém onemocnění střev, pokožky a orgánů, chronické rýmě, únavě, bolestech hlavy a migrénách, nervových poruchách, nespavosti, výtoků a menstruačních potížích, depresích, slabosti stářím, rekonvalescenci, jaterních chorobách, funkčních poruchách slinivky, ledvinových potížích, při potížích s potencí a plodností.

Medová masáž je nevhodná při alergii na med, poškozené pokožce (ekzémech nebo vyrážkách), tumorech, krvácení v těle ( žaludeční vředy), vysokém očním tlaku, trombóze, infekčních chorobách.

Masáž těla

Masáž se používá v různých kulturách už po celá staletí. Snad úplně nejstarší zprávy o masážích pocházejí z Číny a Egypta. První evropská zmínka o masáži pocházela od řeckého lékaře Hippokrata. Tato technika patří k metodám, jak prospět tělu, ale i k uvolnění napětí, stresu, k posílení výkonu sportovců, ale i k urychlení jejich zotavení po výkonu.

Masáž zad a šíje

Tato masáž je vhodná především jako prevence před zraněními různého charakteru a zároveň doporučována pro lepší držení těla. Důraz je kladen na oblast křížovou a bederní, zvláštní péče je věnovaná především šíji.

Masáž kotníků a lýtek

Zmírňuje napětí a tlak v unaveném nebo namoženém svalstvu nohou. Také v problémech s končetinami mohou mít příčinu i bolesti zad. Zahrnuje masáž prstů, chodidla, nártu, kotníků, bérce, lýtka.

Masáž rukou

Velmi příjemná a efektivní procedura na unavené ruce, trvá přibližně 15 minut a ruce jsou po ní znatelně lehčí a odpočaté.

Masáž obličeje, krku a dekoltu

Masáž napomáhající k udržování čisté, zdravé a pružné pleti. Zlepšuje krevní oběh, zabraňuje ochabování svalového tonusu a zpomaluje projev stárnutí v obličeji. Působí pozitivně na centrální nervový systém, což způsobuje okamžité uvolnění celého těla.

 

Působení masáže na organizmus

Masáž působí velmi kladně na tělesný i duševní stav člověka. Zlepšuje zejména podmínky pro svalovou a kloubní činnost. Odstraňuje únavu po namáhavém výkonu, zmírňuje bolest.

Masáž působí bezprostředně především na povrch těla. Účinkem masérských hmatů dochází k překrvení a tím k začervenání až zarudnutí kůže. Zvyšuje se podstatně výživa kožních buněk a zlepšuje se jejich činnost. Masáží pěstěná pokožka se stává vláčnou, je pružnější a pevnější a proto nepodléhá tolik tvorbě vrásek. Je také odolnější vůči povětrnostním vlivům.

Intenzívní, pravidelně užívanou masáží je možno do jisté míry ovlivnit ukládání podkožního tuku – ovšem pouze masáž spojená s pravidelným pohybem a redukční dietou.

Masáž má dobrý vliv na klouby, zejména na zvyšování nebo udržování jejich pohyblivosti.

Masáž působí na celkové zlepšení krevního a mízního oběhu. Usnadňuje též odtok zplodin, které vznikají ve svalech po tělesné námaze a tím urychluje odstraňování pocitů únavy. Zlepšuje celkovou látkovou výměnu a výživu.

Masáž má vliv i na nervovou soustavu. Mírná, pomalá a lehká masáž uklidňuje, masáž silnější a rychlá, prováděná vydatnější intenzitou, působí dráždivě. Prostřednictvím reflexních cest dochází k ovlivňování povrchu kůže a útrobních orgánů.

 

Před masáží

Pro masáž je nutné mít dostatečný volný prostor. Zhruba 80 – 100 cm okolo masážního stolu.

Je vhodné se seznámit s kontraindikacemi, jež brání tomu, aby byla masáž provedena. Nenechávejte se masírovat, pokud máte chřipku nebo horečku či nějaké jiné vážné zdravotní potíže, např. Záněty kloubů a svalů, křečové žíly, kožní vyrážky, plísně, velké modřiny, nádory, vředy. Masáž není vhodná ani při vážných srdečních onemocněních.

Podejte masérovi přesné, úplné a pravdivé informace o svém zdravotním stavu – jde o Vaše zdraví. Upozorněte i na drobná poranění.

Masážní techniky nenahrazují lékařské vyšetření ani péči. Máte-li pochybnosti o vhodnosti masáže, poraďte se se svým lékařem.

Informujte maséra o případných alergiích. Po dohodě je možno použít Vaše masážní prostředky, které máte vyzkoušené.

Před masáží se osprchujte. Smyjete tak ze sebe únavu, prohřejete se a tělo připravíte na příjem účinných látek z masážního oleje.

Před masáží alespoň 1 – 1,5 hodiny nejezte těžká jídla. Nevylučuje se lehká svačina, ovoce, zelenina, lehký salát, polévka …

Před masáží si dojděte na WC, masáž trvá hodinu i déle.

Před masáží se uvolněte, odložte starosti a problémy, vypněte mobilní telefon.

Před masáží si sundejte šperky – řetízky, hodinky i náušnice. Dlouhé vlasy si sepněte. Je dobré se odlíčit.

Masáž se provádí větším množstvím kvalitních přírodních olejů, které mohou umastit Vaše spodní prádlo.

Pokud by Vám byly během masáže některé hmaty nepříjemné, nestyďte se na to upozornit. Masáž má být pro Vás příjemná a přínosná, nikoli naopak.

 

Po masáži

Pro zvýšení efektu masáže doporučujeme dodržovat následující zásady:

Po masáži pijte hodně vody, aby ledviny lépe vyloučily toxiny z Vašeho těla. Při masáži dochází k aktivaci lymfatického systému a tím k jejich zvýšenému uvolňování.

Alespoň dvanáct hodin po masáži je lépe se nekoupat ani nesprchovat.

Po masáži se vyhněte alespoň do druhého dne konzumaci alkoholu.

Spánek po masáži je ideální.

Dodržujte zásadu teplotního komfortu. Nedovolte, aby došlo k prochlazení uvolněných svalů. Při prochlazení se svaly stáhnou a vznikají svalové spazmy. Účinek masáže je tím výrazně snížen.

 

Kontraindikace

Celková kontraindikace:

Neprovádí se masáž celého těla po nadměrné fyzické námaze, lépe je počkat do druhého dne.

Neprovádí se celková masáž bezprostředně po jídle.

Masáž se neprovádí při výskytu celkových onemocnění, především horečnatých a infekčních a při výskytu nádorového onemocnění.

Neprovádí se masáž při celkové tělesné slabosti (kachexie, marasmus = vyhubnutí)

Neprovádí se masáž při hnisavém onemocnění kůže a plísňovém onemocnění kůže

Neprovádí se masáž při pokročilé arterióze

Neprovádí se masáž při krvácivých stavech

 

Částečná kontraindikace:

Masáž se neprovádí v místech, kde jsou pod kůží uložené velké uzliny (vyjímkou je manuální lymfodrenáž), nervové kmeny a velké cévy – jedná se o podpaží, podkolení, třísla.

Nemasírují se místa, kde jsou kůží kryty hrany nebo trny kostí, nemasíruje se přes páteřní obratle.

Nemasírují se pohlavní orgány, prsní bradavky mužů a celá prsa žen.

Nemasíruje se břicho při bolestivých stavech, ženám v těhotenství ani při menstruaci.

Nemasírují se místa postižená kožními záněty, kožní poranění (odřeniny, ranky, pooperační rány).

Nemasírují se křečové žíly, mateřská znaménka a bradavičnaté útvary.

 

 
 
 
 
TOPlist